ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME

ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME

Araştırma-Geliştirme nedir?

Genellikle Ar-Ge diye bilinen araştırma ve geliştirme, farklı uygulamalarda farklı şeyler ifade eden bir deyimdir. İş dünyasında, bir ürünün hayat döngüsünde ürün “konsepti” olarak düşünülebileceginiz bir fazdır.

Ar-Ge bir şirketin geleceğine yatırımıdır.

Eğer inovasyon yarın ise ya da bir hafta sonrası ise ya da bir yıl sonrası ise, Ar&Ge gelecek beş yıl ya da on yıl ya da bir asırdır.

Ar-Ge’ye yeterince yatırım yapmayan şirketler genellikle “tohum mısır yemek” deyimiyle ifadelendirilir bu, ürünlerinin modası geçmiş ya da rakiplerinin gerisinde olunca daha fazla kulvarlarında yüzemeyecekleri anlamına gelen bir deyimdir. Araştırma ve geliştirmeye hangi makul çerçevede yatırım yapacağınızı hem teknoloji hem de piyasanın ne kadar hızlı büyüdüğü belirler. Sakin piyasada şirket gelirinin %2’sini harcamak yeterli olacaktır, ancak sürekli değilsen piyasa koşullarında şirketi ayakta tutabilmek için gelirinin %15 veya daha fazlasını harcaması beklenir.

Yeni ürün tasarım ve geliştirme, çoğu zaman bir şirketin hayatta kalmasında çok önemli bir faktördür. Hızla değişen bir sektörde, firmaların sürekli ürün tasarımını ve ürün yelpazelerini revize etmesi gerekir. Sürekli değişen teknoloji ve geliştirme ortamında hem diğer rakipleri takip edebilme açısından hem de müşterilerin değişen tercihleri sebebi ile son derece gereklidir.

Günümüzde Ar-Ge, modern iş dünyasının önemli parçasıdır. Firmalardaki önemli kararlar araştırma ve geliştirme temelinine dayanarak verilir.

Araştırma ve geliştirmenin iş dünyasındaki rekabet düzeyinde, üretim süreçleri ve metodlarında önemi hızla artmaktadır. Bu, çağdaş eğilimlere ayak uydurmak ve müşterilerin ihtiyaç, istek ve taleplerini analiz etmek için rakipler ve müşteriler üzerinde bir kartal gözüne sahip olmanızı sağladığından özel bir önem taşımaktadır.

Araştırmanın özelliklerini tanımlamak zor olduğunda geliştirmeciler istenen sonucu gerçekleştirmek için tam olarak ne yapması gerektiğini bilemezler, özetle çoğu durumda araştirma ve geliştirme yönetmek çok zor olur. Sonuç olarak, yüksek Ar-Ge harcamaları “daha fazla yaratıcılık, daha yüksek kar ya da daha büyük bir pazar payı” garanti etmez.

Bu ilkeleri takip ediyoruz:

 1. Bizim en yüksek önceliğimiz değerli yazılımı erken ve sürekli geliştirme yaparak müşterilerimizi memnun etmektir.
 2. Geliştirmenin geç safhalarında gelen değişim ihtiyaçlarına hoş geldiniz. Çevik süreçler koşumu ile müşteri rekabet avantajını elde etmenizi sağlarız.
 3. Tercihinize göre yazılımı daha kısa zaman aralıklarında teslim etme seçeneği ile çalışırız.
 4. Süreç sahipleri ve geliştiriciler proje boyunca günlük birlikte çalışmalıdır.
 5. Proje katılımcılarını özellikle motive ettiğimiz kişilerden kurarız. Onlara ihtiyaç duydukları çevresel ortamı ve desteği sağlarız ve güven duygusunu veririz.
 6. Bilgi iletimi için en etkili yol yüz yüze konuşma olduğundan buna önem veririz.
 7. Yazılımın çalışması ilerlemenin en temel ölçütüdür.
 8. Çevik süreçler sürdürülebilir geliştirmeye teşvik eder. Sponsorlar, geliştirmeciler ve kullanıcılar süresiz sabit bir hızla bunu sağlarlar.
 9. Teknik mükemmellik ve iyi tasarım için sürekli dikkat çevikliği artırır.
 10. Sadelik iş miktarını arttırmamak esastır.
 11. En iyi mimariler, gereksinimler ve dizaynlar kendi kendini organize eden ekiplerden ortaya çıkar felsefesini benimseriz.
 12. Düzenli aralıklarla, ekip olarak daha etkili nasıl olabileceğimiz konusunda çalışır ve buna göre davranışlarımızı düzenleriz.