Tasarım Tabanlı

Tasarım Tabanlı Mimari®

Kısaca MDA® olarak bildiğimiz tasarım tabanlı mimari®, “Değişen Dünya™ için Seçim Mimarisi’dir”.

Tasarım Tabanlı

UML, SysML, CORBA, IDL, IIOP, BPMN‘nin de sahibi ve üreticisi olan Nesne Yönetim Grubu OMG, gömülü sistem mimarilerinden geniş kurumsal sistem mimarilerine kadar tüm sistemlerde etkili yeni bir yazılım standardı geliştirdi ve duyurdu. Örneğin, trafik kontrol ve insan genom araştırma sistemleri, kurumsal kaynak planlama sistemleri ve kurumsal karmaşık bankacılık sistemleri gibi.

MDA® temel mantık arkasındaki tanımlamayı uyguladığı özel katman tanımlamasından ayırır. Bu, hızlı geliştirme yapmaya ve yeni test edilmiş, kanıtlanmış iş modellerine dayanan dağıtım teknolojilerini kullanan yeni ortak çalışabilir tanımlamalar yapmaya izin verir. Organizasyonlar yeni platformların ortaya çıkardığı entegrasyon zorluklarını karşılamak için MDA® kullanabilirler, bu şekilde mevcut platformlarına dayalı mevcut iş mantığı yatırımlarını da korumuş olurlar.

enoca™ olarak biz, müşterilerimize çözümler sunarken yaptığımız geliştirmeler sırasında MDA®‘ya yatırım yaparız. MDA® avantajları ve gücünden faydalandığımız çözüm yaklaşımımız tamamıyla dizayna dayalı bir çözümdür.

Çalıştırılabilir UML

Çalıştırılabilir UML veya kısaca xUML olarak isimlendirdiğimiz çalıştırılabilir UML, temel olarak MDA kullanır ve aynı zamanda konsepti bir adım daha genişletmektir.

Modern yazılım geliştirme metodolojileri genel olarak geliştirme döngülerini şöyle tanıtır:

  • Gereksinimleri toplama
  • Toplanan gereksinimleri üzerinde analiz yapma
  • Çözüm tasarımı
  • Uygulama
  • Test
  • Dağıtım

Eğer yapabileceğimiz uygulama adımını atladıysak ve eğer tasarımı çözümü test esnasında kullandıysak, ve eğer test başarılı ise o halde dağıtım esnasında kullanabiliriz. Bu çalıştırılabilir UML yani xUML yaklaşım ile mümkündür.

Ortak gösterimi UML olan çalıştırılabilir UML ile, bizim tasarımlarımız kavramsal bir tasarımdan ötesi değildir. Hedef ortamımızda çalıştırılabilir kodlara dönüştürülecek olan bizim ilk modellerimiz, önerdiğimiz modellerdir.

Üretilen kod bloklarımız bizim modellerimize dayalı olmasının yanı sıra, bu değişiklikleri izlemek ve kolayca modelin kendisi üzerinde performans gibi diğer işlevsiz sistem gereksinimlerini kontrol etmek kolayca mümkündür. Neyin uygulandığını anlamak için kod bloklarını derinlemesine araştırmaya artık gerek kalmamıştır.

Tasarım Tabanlı Geliştirme

Model Tabanlı Mimari® ve çalıştırılabilir UML’e dayalı yeni yazılım geliştirmeleri “model driven”dır.

Model Tabanlı Geliştirme modele dayalı geliştirmenin avantajlarından faydalanır ve daha çevik, son derece sağlam, kolay bakımı olan sonuçlar üretir.

Eğer Çevik Geliştirme istiyorsanız, Çevik Geliştirme sayfamızı ziyaret ediniz..

enoca™ olarak, modele dayalı paradigmalar üzerinde çalışıyor ve yatırım yapıyoruz. enoca™ tasarım tabanlı olarak birçok yenilik faaliyetleri göstermektedir.