Modülerlik

Modülerlik, hem donanım ve yazılım alanlarında hem de bilgisayar bilimleri ve endüstri için uzun süreli bir araç olmuştur.

Yazılımda Modülerlik

Modüler sistem ya da çözüm kurmak, kolay entegre yeteneği, bakımda kolaylık ve dağıtılmış bilgi işlemleri gibi avantajlar sunar.

enoca™ olarak bizim modülerliği tek yaklaşımımız, ihtiyaçlara ve kullanılan teknoloji ve platformlara dayanır. Her ihtiyaç farklı tür modülerlik gerektirebilir.

enoca™ aynı zamanda, özel teknoloji ve platformlar için diğer standartları da takip eder.

OSGi™ – Açık Servis Ağ Geçidi Girişimi (Open Service Gateway initiative)

OSGi™ özellikleri servis ag geçitleri orijinal odağı ötesine taşındı ve simdi cep telefonlarından açık kaynak Eclipse IDE kadar uygulamalarda kullanılır. Diğer uygulama alanları otomobil, endüstriyel otomasyon, bina otomasyonu, PDA’lar, grid bilgi işlem, eğlence, filo yönetimi ve uygulama sunucularını içerir.

Java™ platformu, Java™ Archive ile ilgili bileşenlerinden dağıtım için uzun süreli modülerlik sağlamıştır. Ancak platformun çalışma zamanı bileşenlerinin modülerliği eksikti. OSGi™ bu boşluğu Java™ Platformu için hem çalışma zamanı hem dağıtım zamanındaki modülerliği sağlayarak doldurdu. Ayni zamanda hizmet ağ geçidi özelliklerine sahip hizmet odaklı bir şekilde Java™’i iyileştirir.

OSGi™, Java™ çalışma zamanlı modülerliği ve hizmet platformu için yeni addır.

OSGi™ özellikleri servis ağ geçitleri orijinal odağı ötesine taşındı ve şimdi cep telefonlarından açık kaynak Eclipse IDE kadar tüm uygulamalarda kullanılır. Diğer uygulama alanları ise otomobil, endüstriyel otomasyon, bina otomasyonu, PDA’lar, grid bilgi işlem, eğlence, filo yönetimi ve uygulama sunucularını içerir.

Java™ platformu, Java™ Archive ile ilgili bileşenlerinden dağıtım için uzun süreli modülerlik sağlamıştır. Ancak platformun çalışma zamanı bileşenlerinin modülerliği eksikti. OSGi™ bu boşluğu Java™ Platformu için hem çalışma zamanı hem dağıtım zamanındaki modülerliği sağlayarak doldurdu. Aynı zamanda hizmet ağ geçidi özelliklerine sahip hizmet odaklı bir şekilde Java™’i iyileştirir.

Modülerlik

OSGi™ Katmanları

OSGi™ teknoloji ve özelliklerinin geliştirilmesi ve bakımı OSGi™ Alliance tarafından yapılmaktadır. OSGi™ hakkında daha fazla bilgi için OSGi™ Alliance Web Sitesini ziyaret ediniz.